Доповідь на тему:
Сучасний урок виробничого навчання у закладах Професійно-технологічної освіти
Науково-технічний прогрес,широке впровадження новітніх технологій у галузях виробництва,докорінна перебудова нашого суспільства на основі принципово нових економічних, соціальних і політичних факторів ставить підвищені вимоги до якості професійної підготовки робітників, які були б конкурентноспроможними на ринку праці в соціально-економічних умовах сьогодення відповідно до Концепції розвитку професійно-технічної (професійної) освіти в Україні.
Важливою ланкою професійно-практичної підготовки кваліфікованого робітника є організація та проведення ефективного уроку виробничого навчання, що включає раціональне сполучення методів і прийомів навчання, які спрямовані не тільки на формування системи професійних знань, умінь і навичок, але і на розвиток практичного та системного мислення, здібностей до самостійної творчої діяльності.
Організація і методика проведення уроків в навчальній майстерні залежить від специфіки мети навчання на різних його етапах. З більшості професій виробниче навчання в майстернях проводиться за професійно-комплексною системою.
Умовно процес виробничого навчання ділять на операційний період і період виконання комплексних робіт.
Сучасний урок відрізняється від традиційного цілями, змістом, методами та засобами реалізації, рівнем активізації діяльності учнів, структурою, темпами, насиченістю.
Найбільш загальна характеристика сучасного уроку - це показник самостійності і активності учнів.Чим меншу активність під час уроку виявляє педагог і чим більше спонукає він учнів до активності, тим інтенсивнішим стає професійний розвиток учня.
Основними елементами сучасного уроку виробничого навчання мають бути практична діяльність учнів, аналіз практики, дослідження і пошук.
Сучасний урок є майстернею аналізу та обробки інформації, яка привноситься учасниками навчального процесу з різних джерел інформаційного простору (література, телебачення, комп'ютерні мережі,спілкування).
Урок виробничого навчання - це логічно завершена цілісна частина навчально-виховного процесу, яка забезпечує розв'язання єдиного дидактичного завдання всією групою учнів протягом певного часу.
Концепція сучасного уроку базується на особистісно-орієнтованих цінностях освіти, коли учень є центральною фігурою навчального процесу.При цьому педагог у більшій мірі виступає в ролі організатора самостійної,активної, пізнавальної діяльності учнів, компетентного консультанта і помічника.
Його професійні вміння повинні бути спрямовані не лише на контроль знань і умінь,але на проектування, діагностику і корегування дій учнів, щоб вчасно допомогти своїми кваліфікованими діями усунути утруднення в одержанні й застосуванні учнями необхідної інформації.
Сучасний зміст освіти та закономірності процесу навчання визначають ряд неодмінних вимог до сучасного уроку :
 урок повинен бути логічною одиницею теми, розділу, курсу, відрізнятися цілісністю, внутрішнім взаємозв’язком частин, єдиною логікою розгортання діяльності педагога і учнів;
 урок повинен передбачати не тільки виклад нової навчальної інформації, а й завдання для її практичного застосування, причому частина знань повинна бути отримана учнями у процесі самостійного пошуку шляхом рішення пошукових задач;
 наявність науковості змісту, неодмінною умовою проявлення якої є ознайомлення учнів із доступними для них методами науки;
 реалізація індивідуалізації та диференціації навчання: виклад навчального матеріалу на уроці може і повинен бути варіативним за своєю структурою; використання навчального матеріалу та завдань для самостійної роботи учнів різного рівня складності;
 на уроці повинен здійснюватися розвиток навчальних компетентностей учнів за допомогою відтворення ними академічних знань, вправ у вміннях і навичках, шляхом виконання завдань на застосування академічних компетентностей у нестандартних ситуаціях;
 на уроці повинно проводитися систематичне, планомірне та системне оцінювання рівнів навчальних досягнень учнів, виявлення рівня їх навченості.
Творчий учитель постійно шукає шляхи вдосконалення уроку. Такі пошуки спрямовані на розв’язання низки навчально-виховних завдань, передусім на підвищення виховної ролі уроку, використання змісту навчального матеріалу для формування національної самосвідомості учнів, формування в них моральних,правових, трудових, естетичних якостей особистості.
Програмою виробничого навчання передбачено проведення уроків (занять),цілковито присвячених контролю й оцінці набутих учнями навичок і умінь.
Перевірка здійснюється з метою визначення відповідності сформованих навичок і умінь вимогам програми, оцінки якості виконаних робіт з урахуванням технічних вимог і держстандартів; визначення відповідності затраченого учнями часу на виконання певних завдань встановленим нормам. Ставиться також мета виявити ступінь осмислення учнями своїх дій під час аналізу технічної документації, вибору на основі цього аналізу матеріалів, інструментів, режимів роботи обладнання, а також технологічної послідовності виконання робіт; уміння не тільки описати кожний з цих видів діяльності, а й обґрунтувати їх доцільність.
Головне під час проведення таких уроків – забезпечити учням можливість самим вибрати необхідний інструмент і організувати робоче місце.
За формою проведення можна окремо виділити такі групи сучасних уроків виробничого навчання:
- уроки у вигляді змагань та ігор (конкурси, турніри, ділова гра, вікторини
тощо);
- уроки у вигляді публічного спілкування;
- уроки, що спираються на фантазію;
- уроки, комбіновані з іншими організаційними формами навчання (урокконсультація, урок-практикум, тощо);
- уроки, основані на імітації діяльності проведення громадсько-культурних
заходів;
- уроки, основані на нетрадиційній (інноваційній) діяльності учнів (уроки
взаємонавчання, уроки співпраці, уроки самоуправління тощо);
- інтегровані, бінарні уроки.
У сучасній дидактиці вживається поняття "синтетичний урок", сутність якого полягає в тому, що повторення попереднього навчального матеріалу, як правило,зливається з введенням нової навчальної інформації та її закріпленням. При цьому відбувається непомітне "входження" учнів у нову тему та її ефективне засвоєння.Вивчення нового матеріалу, таким чином, починається вже на етапі актуалізації опорних знань, а закріплення ведеться паралельно із сприйманням нової інформації.
Отже, формат сучасного уроку виробничого навчання– це урок з використанням ідеї креативної освіти, а інтерактивні технології, методи і форми навчання є оптимальними для вирішення суспільних завдань з формування майбутнього робітника з розкутим, критичним та креативним мисленням.
Уроки виробничого навчання з використанням інноваційних методів,надають учням можливості для формування основних пізнавальних і громадянських умінь, а також навичок і зразків поведінки в суспільстві. Використання ділових ігор,проектів, модульних технологій, вирішення проблемних та конкретних виробничих ситуацій сприяють розвитку ініціативи, незалежності, уяви, самодисципліни,залучають до активної участі у процесі навчання, заохочують учнів працювати разом, висловлювати свої думки, виражати почуття та використовувати свій досвід,розвивати вміння вчитися, брати на себе відповідальність за результати праці.

Доповідь на тему: Сучасний урок виробничого навчання у закладах Професійно-технологічної освіти Науково-технічний прогрес,широке впро...